Samsung 194 cm (77 inches) 4K Ultra HD Smart OLED TV QA77S90FAELXL (Graphite Black)
Product information
Display
| Display Technology | Mini Led, OLED |
|---|---|
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 100Hz (Up to 144Hz) Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish Type | Glare Free |
| HDR Format Supported | HDR10, HDR10+, HLG |
| Motion Enhancement Technology | Motion Xcelerator 144Hz |
| Picture Quality Enhancement Technology | Anti Reflection, NQ4 AI Gen3 Processor, OLED HDR+, Real Depth Enhancer |
| Response Time | 6 Milliseconds |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| Display Backlight Setting | Self-illuminating pixels |
Measurements
| Screen Size Unit of Measure | 77 Inches |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 35.9D x 171.9W x 105.9H Centimeters |
| Item Weight Unit of Measure | 34.2 Kilograms |
| Item Weight Without Stand | 32.4 Kilograms |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
|---|---|
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Signal Format | NTSC |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, Radio Frequency, USB |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Radio Frequency, Wi-Fi |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay, Smart View |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, Optical, RF, USB |
| Total USB Ports | 2 |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV, TV to Mobile |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Box Contents | SolarCell-Remote | Power-Cable | Center_Stand |
| Model Name | S90 |
| Antenna Location | Indoor |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | QA77S90FAELXL |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Workspace |
| Manufacturer | Samsung, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi - 110001 Email us at: [email protected] Tel (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG) |
| Item Type Name | OLED Smart TV |
| Item Height | 105.86 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi - 110001 Email us at: [email protected] Tel (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG) |
| Unit Count | 1 Case |
| Warranty Description | 1 year comprehensive warranty + 1 year Additional warranty on panel provided by the manufacturer from date of purchase | (Contact Brand toll free number for assistance @ 1800 5726 7864 and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. The service center will allot you a convenient slot for the service |
Audio
| Speaker Maximum Output Power | 40 Watts |
|---|---|
| Number of Audio Channels | 2.1 |
| Integrated Surround Sound Format | Adaptive Sound Pro, Dolby Atmos, OTS Lite |
Power
| Power Consumption | 630 Watts |
|---|---|
| Line Voltage | 100-240 VAC 50-60 Hz |
| Annual Energy Consumption | 389.82 Kilowatt Hours |
System
| Operating Systems | Tizen |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Controller Type | App Control, Remote Control, Voice Control |
| Control Method | App, Remote, Voice |
| Remote Control Technology | Bluetooth |
$1,378.23
Original: $3,937.81
-65%Samsung 194 cm (77 inches) 4K Ultra HD Smart OLED TV QA77S90FAELXL (Graphite Black)—
$3,937.81
$1,378.23















Description
Product information
Display
| Display Technology | Mini Led, OLED |
|---|---|
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 100Hz (Up to 144Hz) Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish Type | Glare Free |
| HDR Format Supported | HDR10, HDR10+, HLG |
| Motion Enhancement Technology | Motion Xcelerator 144Hz |
| Picture Quality Enhancement Technology | Anti Reflection, NQ4 AI Gen3 Processor, OLED HDR+, Real Depth Enhancer |
| Response Time | 6 Milliseconds |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| Display Backlight Setting | Self-illuminating pixels |
Measurements
| Screen Size Unit of Measure | 77 Inches |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 35.9D x 171.9W x 105.9H Centimeters |
| Item Weight Unit of Measure | 34.2 Kilograms |
| Item Weight Without Stand | 32.4 Kilograms |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
|---|---|
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Signal Format | NTSC |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, Radio Frequency, USB |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Radio Frequency, Wi-Fi |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay, Smart View |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, Optical, RF, USB |
| Total USB Ports | 2 |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV, TV to Mobile |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Box Contents | SolarCell-Remote | Power-Cable | Center_Stand |
| Model Name | S90 |
| Antenna Location | Indoor |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | QA77S90FAELXL |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Workspace |
| Manufacturer | Samsung, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi - 110001 Email us at: [email protected] Tel (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG) |
| Item Type Name | OLED Smart TV |
| Item Height | 105.86 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi - 110001 Email us at: [email protected] Tel (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG) |
| Unit Count | 1 Case |
| Warranty Description | 1 year comprehensive warranty + 1 year Additional warranty on panel provided by the manufacturer from date of purchase | (Contact Brand toll free number for assistance @ 1800 5726 7864 and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. The service center will allot you a convenient slot for the service |
Audio
| Speaker Maximum Output Power | 40 Watts |
|---|---|
| Number of Audio Channels | 2.1 |
| Integrated Surround Sound Format | Adaptive Sound Pro, Dolby Atmos, OTS Lite |
Power
| Power Consumption | 630 Watts |
|---|---|
| Line Voltage | 100-240 VAC 50-60 Hz |
| Annual Energy Consumption | 389.82 Kilowatt Hours |
System
| Operating Systems | Tizen |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Controller Type | App Control, Remote Control, Voice Control |
| Control Method | App, Remote, Voice |
| Remote Control Technology | Bluetooth |























