Samsung 189 cm (75 inches) 4K Ultra HD QLED Smart TV QA75Q7FAAUXXL (Black)
Product information
Display
| Display Technology | Mini Led, QLED |
|---|---|
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 50Hz Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | High |
| Screen Finish Type | Glossy |
| HDR Format Supported | HDR10, HDR10+, HLG |
| Motion Enhancement Technology | Motion Xcelerator |
| Picture Quality Enhancement Technology | Contrast Enhancer, Q4 AI Processor, Quantum HDR |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| Display Backlight Setting | Supreme UHD Dimming |
| Display Backlight Technology | LED |
Measurements
| Screen Size Unit of Measure | 75 Inches |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 32.5D x 167.8W x 100.6H Centimeters |
| Item Weight Unit of Measure | 25.8 Kilograms |
| Item Weight Without Stand | 25.3 Kilograms |
| Display Size Class | 75 Inches |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
|---|---|
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Audio Input | HDMI, USB |
| Signal Format | NTSC |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, Radio Frequency, USB |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Radio Frequency, Wi-Fi |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay, Smart View |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, RF, USB |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
Installation
| Mounting Type | Table Mount and Wall Mount |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 mm |
Additional details
| Colour | Black |
|---|---|
| Compatible Devices | Gaming Console, Set-Top Box/DTH, Smartphone, Speaker, Tablet |
| Tuner Type | DVB-T2 |
| Video Encoding | MPEG-4, WMV, VVC, MPEG-2, AVI, FLV |
Product information
Display
| Display Technology | Mini Led, QLED |
|---|---|
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 50Hz Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | High |
| Screen Finish Type | Glossy |
| HDR Format Supported | HDR10, HDR10+, HLG |
| Motion Enhancement Technology | Motion Xcelerator |
| Picture Quality Enhancement Technology | Contrast Enhancer, Q4 AI Processor, Quantum HDR |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| Display Backlight Setting | Supreme UHD Dimming |
| Display Backlight Technology | LED |
Measurements
| Screen Size Unit of Measure | 75 Inches |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 32.5D x 167.8W x 100.6H Centimeters |
| Item Weight Unit of Measure | 25.8 Kilograms |
| Item Weight Without Stand | 25.3 Kilograms |
| Display Size Class | 75 Inches |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
|---|---|
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Audio Input | HDMI, USB |
| Signal Format | NTSC |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, Radio Frequency, USB |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Radio Frequency, Wi-Fi |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay, Smart View |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, RF, USB |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
Installation
| Mounting Type | Table Mount and Wall Mount |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 mm |
Additional details
| Colour | Black |
|---|---|
| Compatible Devices | Gaming Console, Set-Top Box/DTH, Smartphone, Speaker, Tablet |
| Tuner Type | DVB-T2 |
| Video Encoding | MPEG-4, WMV, VVC, MPEG-2, AVI, FLV |
$454.56
Original: $1,298.75
-65%Samsung 189 cm (75 inches) 4K Ultra HD QLED Smart TV QA75Q7FAAUXXL (Black)—
$1,298.75
$454.56















Description
Product information
Display
| Display Technology | Mini Led, QLED |
|---|---|
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 50Hz Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | High |
| Screen Finish Type | Glossy |
| HDR Format Supported | HDR10, HDR10+, HLG |
| Motion Enhancement Technology | Motion Xcelerator |
| Picture Quality Enhancement Technology | Contrast Enhancer, Q4 AI Processor, Quantum HDR |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| Display Backlight Setting | Supreme UHD Dimming |
| Display Backlight Technology | LED |
Measurements
| Screen Size Unit of Measure | 75 Inches |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 32.5D x 167.8W x 100.6H Centimeters |
| Item Weight Unit of Measure | 25.8 Kilograms |
| Item Weight Without Stand | 25.3 Kilograms |
| Display Size Class | 75 Inches |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
|---|---|
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Audio Input | HDMI, USB |
| Signal Format | NTSC |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, Radio Frequency, USB |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Radio Frequency, Wi-Fi |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay, Smart View |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, RF, USB |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
Installation
| Mounting Type | Table Mount and Wall Mount |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 mm |
Additional details
| Colour | Black |
|---|---|
| Compatible Devices | Gaming Console, Set-Top Box/DTH, Smartphone, Speaker, Tablet |
| Tuner Type | DVB-T2 |
| Video Encoding | MPEG-4, WMV, VVC, MPEG-2, AVI, FLV |
Product information
Display
| Display Technology | Mini Led, QLED |
|---|---|
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 50Hz Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | High |
| Screen Finish Type | Glossy |
| HDR Format Supported | HDR10, HDR10+, HLG |
| Motion Enhancement Technology | Motion Xcelerator |
| Picture Quality Enhancement Technology | Contrast Enhancer, Q4 AI Processor, Quantum HDR |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| Display Backlight Setting | Supreme UHD Dimming |
| Display Backlight Technology | LED |
Measurements
| Screen Size Unit of Measure | 75 Inches |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 32.5D x 167.8W x 100.6H Centimeters |
| Item Weight Unit of Measure | 25.8 Kilograms |
| Item Weight Without Stand | 25.3 Kilograms |
| Display Size Class | 75 Inches |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
|---|---|
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Audio Input | HDMI, USB |
| Signal Format | NTSC |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, Radio Frequency, USB |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Radio Frequency, Wi-Fi |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay, Smart View |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, RF, USB |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
Installation
| Mounting Type | Table Mount and Wall Mount |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 mm |
Additional details
| Colour | Black |
|---|---|
| Compatible Devices | Gaming Console, Set-Top Box/DTH, Smartphone, Speaker, Tablet |
| Tuner Type | DVB-T2 |
| Video Encoding | MPEG-4, WMV, VVC, MPEG-2, AVI, FLV |





















