HomeStore
Whirlpool 467 L 2 Star IntelliFresh Convertible Inverter Frost Free Double Door Refrigerator (IF INV CNV 515 STEEL ONYX, 2s)
Whirlpool 467 L 2 Star IntelliFresh Convertible Inverter Frost Free Double Door Refrigerator (IF INV CNV 515 STEEL ONYX, 2s)
Product information
Features & Specs
| Additional Features | Inverter Compressor |
|---|---|
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Form Factor | Convertible |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 5 |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Item details
| Brand Name | Whirlpool |
|---|---|
| Model Number | IF INV CNV 515 |
| Importer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India, Email - [email protected] ; Toll Free - 1800 208 1800 |
|---|---|
| Item Type Name | IF INV CNV 515 |
| Included Components | 1 Refrigerator + 1 Instruction Manual + 1 Warranty Card |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 186 Centimeters |
| Manufacturer | Whirlpool of India Limited, Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Manufacturer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Packer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Comprehensive Warranty + 9 Years Warranty on Compressor |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 76.7D x 70W x 186H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 467 litres |
| Freezer Capacity | 91.6 Litres |
| Item Weight | 85000 Grams |
| Annual Energy Consumption | 301 Kilowatt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 467 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Steel |
Style
| Colour | STEEL ONYX |
|---|---|
| Pattern | Solid |
What is in the box?
- 1 Refrigerator + 1 Instruction Manual + 1 Warranty Card
$160.00
Original: $457.15
-65%Whirlpool 467 L 2 Star IntelliFresh Convertible Inverter Frost Free Double Door Refrigerator (IF INV CNV 515 STEEL ONYX, 2s)—
$457.15
$160.00




Description
Product information
Features & Specs
| Additional Features | Inverter Compressor |
|---|---|
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Form Factor | Convertible |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 5 |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Item details
| Brand Name | Whirlpool |
|---|---|
| Model Number | IF INV CNV 515 |
| Importer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India, Email - [email protected] ; Toll Free - 1800 208 1800 |
|---|---|
| Item Type Name | IF INV CNV 515 |
| Included Components | 1 Refrigerator + 1 Instruction Manual + 1 Warranty Card |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 186 Centimeters |
| Manufacturer | Whirlpool of India Limited, Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Manufacturer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Packer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Comprehensive Warranty + 9 Years Warranty on Compressor |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 76.7D x 70W x 186H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 467 litres |
| Freezer Capacity | 91.6 Litres |
| Item Weight | 85000 Grams |
| Annual Energy Consumption | 301 Kilowatt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 467 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Steel |
Style
| Colour | STEEL ONYX |
|---|---|
| Pattern | Solid |
What is in the box?
- 1 Refrigerator + 1 Instruction Manual + 1 Warranty Card
























