HomeStore
Whirlpool 327 L 2 Star IntelliFresh Convertible Inverter Frost Free Double Door Refrigerator (IFPRO INV CNV 375 OMEGA BLACK(2S)-TL)
Whirlpool 327 L 2 Star IntelliFresh Convertible Inverter Frost Free Double Door Refrigerator (IFPRO INV CNV 375 OMEGA BLACK(2S)-TL)
Product information
Features & Specs
| Configuration | standard double door |
|---|---|
| Additional Features | Frost Free |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Convertible |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 5 |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Inverter |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Style
| Colour | Omega Black |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71.8D x 61.5W x 175.1H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 327 litres |
| Freezer Capacity | 73 Litres |
| Item Weight | 59000 Grams |
| Annual Energy Consumption | 286 Kilowatt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 327 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | steel |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Whirlpool |
|---|---|
| Model Name | IFPRO INV CNV 375 |
| Model Number | IFPRO INV CNV 375 |
| Importer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India, Email - [email protected] ; Toll Free - 1800 208 1800 |
|---|---|
| Item Type Name | IFPRO INV CNV 375 |
| Included Components | 1 Refrigerator + 1 Instruction Manual + 1 Warranty Card |
| Item Height | 175.1 Centimeters |
| Manufacturer | Whirlpool of India Limited, Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Manufacturer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Packer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Comprehensive Warranty + 9 Years Warranty on Compressor |
What is in the box?
- 1 Refrigerator + 1 Instruction Manual + 1 Warranty Card
Product description
AI Technology 5 In 1 Convertible Freezer Modes Intellisense Inverter Technology Zeolite Technology To Prevent Excessive Ripening
$120.00
Original: $342.86
-65%Whirlpool 327 L 2 Star IntelliFresh Convertible Inverter Frost Free Double Door Refrigerator (IFPRO INV CNV 375 OMEGA BLACK(2S)-TL)—
$342.86
$120.00








Description
Product information
Features & Specs
| Configuration | standard double door |
|---|---|
| Additional Features | Frost Free |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Convertible |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 5 |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Inverter |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Style
| Colour | Omega Black |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71.8D x 61.5W x 175.1H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 327 litres |
| Freezer Capacity | 73 Litres |
| Item Weight | 59000 Grams |
| Annual Energy Consumption | 286 Kilowatt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 327 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | steel |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Whirlpool |
|---|---|
| Model Name | IFPRO INV CNV 375 |
| Model Number | IFPRO INV CNV 375 |
| Importer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India, Email - [email protected] ; Toll Free - 1800 208 1800 |
|---|---|
| Item Type Name | IFPRO INV CNV 375 |
| Included Components | 1 Refrigerator + 1 Instruction Manual + 1 Warranty Card |
| Item Height | 175.1 Centimeters |
| Manufacturer | Whirlpool of India Limited, Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Manufacturer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Packer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Comprehensive Warranty + 9 Years Warranty on Compressor |
What is in the box?
- 1 Refrigerator + 1 Instruction Manual + 1 Warranty Card
Product description
AI Technology 5 In 1 Convertible Freezer Modes Intellisense Inverter Technology Zeolite Technology To Prevent Excessive Ripening
























