HomeStore
Whirlpool 265 L 2 Star Frost-Free Double Door Refrigerator (NEOFRESH GD PRM 278 2S, Crystal Black, Glass Door)
Whirlpool 265 L 2 Star Frost-Free Double Door Refrigerator (NEOFRESH GD PRM 278 2S, Crystal Black, Glass Door)
Product information
Item details
| Brand Name | Whirlpool |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | NEO 278 GD PRM CRYSTAL BLACK |
| ASIN | B084XMM69M |
|---|---|
| Importer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India, Email - [email protected] ; Toll Free - 1800 208 1800 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 |
| Item Height | 62.6 Centimeters |
| Manufacturer | Whirlpool of India Limited, Whirlpool of India Pvt. Ltd. |
| Manufacturer Contact Information | Whirlpool of India Pvt. Ltd. |
| Packer Contact Information | Whirlpool of India Pvt. Ltd. |
| Unit Count | 1 Set |
| Warranty Description | 1 year on product, 10 years on compressor |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Style
| Colour | Crystal Black |
|---|---|
| Pattern | CRYSTAL BLACK |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 67D x 57W x 159H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 265 litres |
| Freezer Capacity | 75 Litres |
| Item Weight | 12787 Grams |
| Annual Energy Consumption | 253 Kilowatt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 265 Liters |
Features & Specs
| Configuration | Full-Sized Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Toughened Glass, Stabilizer Free Operation |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | standard_double_door |
| Cooling Method | Compressor |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | No |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Electric | Yes |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glass |
| Door Material Type | Glass |
$90.55
Original: $258.71
-65%Whirlpool 265 L 2 Star Frost-Free Double Door Refrigerator (NEOFRESH GD PRM 278 2S, Crystal Black, Glass Door)—
$258.71
$90.55







Description
Product information
Item details
| Brand Name | Whirlpool |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | NEO 278 GD PRM CRYSTAL BLACK |
| ASIN | B084XMM69M |
|---|---|
| Importer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India, Email - [email protected] ; Toll Free - 1800 208 1800 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 |
| Item Height | 62.6 Centimeters |
| Manufacturer | Whirlpool of India Limited, Whirlpool of India Pvt. Ltd. |
| Manufacturer Contact Information | Whirlpool of India Pvt. Ltd. |
| Packer Contact Information | Whirlpool of India Pvt. Ltd. |
| Unit Count | 1 Set |
| Warranty Description | 1 year on product, 10 years on compressor |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Style
| Colour | Crystal Black |
|---|---|
| Pattern | CRYSTAL BLACK |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 67D x 57W x 159H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 265 litres |
| Freezer Capacity | 75 Litres |
| Item Weight | 12787 Grams |
| Annual Energy Consumption | 253 Kilowatt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 265 Liters |
Features & Specs
| Configuration | Full-Sized Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Toughened Glass, Stabilizer Free Operation |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | standard_double_door |
| Cooling Method | Compressor |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | No |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Electric | Yes |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glass |
| Door Material Type | Glass |
























