HomeStore
Whirlpool 236 L 5 Star Frost Free Inverter Direct-Cool Single Door Refrigerator (260 IMPRO PLUS ROY 5S INV BLUE BREEZE-Z)
Whirlpool 236 L 5 Star Frost Free Inverter Direct-Cool Single Door Refrigerator (260 IMPRO PLUS ROY 5S INV BLUE BREEZE-Z)
Product information
Features & Specs
| Configuration | Single |
|---|---|
| Additional Features | Automatic Defrost, Touch Control |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Automatic |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Standard Depth |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 3 |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 3 |
Style
| Colour | BLUE BREEZE |
|---|---|
| Pattern | Floral |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71.2D x 61.1W x 140.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 236 litres |
| Freezer Capacity | 20.1 Litres |
| Item Weight | 47500 Grams |
| Annual Energy Consumption | 135 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 236 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Whirlpool |
|---|---|
| Model Name | 73155 |
| Model Number | 260 IMPRO PLUS ROY 5S INV BLUE BREEZE-Z |
| Item Type Name | Refrigerator |
|---|---|
| Included Components | 1 Egg Tray, 1 Ice tray, Key, Manual |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 140.5 Centimeters |
| Manufacturer | Whirlpool of India Limited, Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Manufacturer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Packer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year on product, 10 years on compressor, (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 1800 208 1800 , WhatsApp: +919667427788 / alt contact num & Email: [email protected] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
What is in the box?
- 1 Egg Tray
- 1 Ice tray
- Manual
- Key
$74.54
Original: $212.98
-65%Whirlpool 236 L 5 Star Frost Free Inverter Direct-Cool Single Door Refrigerator (260 IMPRO PLUS ROY 5S INV BLUE BREEZE-Z)—
$212.98
$74.54







Description
Product information
Features & Specs
| Configuration | Single |
|---|---|
| Additional Features | Automatic Defrost, Touch Control |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Automatic |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Standard Depth |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 3 |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 3 |
Style
| Colour | BLUE BREEZE |
|---|---|
| Pattern | Floral |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71.2D x 61.1W x 140.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 236 litres |
| Freezer Capacity | 20.1 Litres |
| Item Weight | 47500 Grams |
| Annual Energy Consumption | 135 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 236 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Whirlpool |
|---|---|
| Model Name | 73155 |
| Model Number | 260 IMPRO PLUS ROY 5S INV BLUE BREEZE-Z |
| Item Type Name | Refrigerator |
|---|---|
| Included Components | 1 Egg Tray, 1 Ice tray, Key, Manual |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 140.5 Centimeters |
| Manufacturer | Whirlpool of India Limited, Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Manufacturer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Packer Contact Information | Whirlpool of India Ltd. Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra 412220, India |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year on product, 10 years on compressor, (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 1800 208 1800 , WhatsApp: +919667427788 / alt contact num & Email: [email protected] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
What is in the box?
- 1 Egg Tray
- 1 Ice tray
- Manual
- Key
























