WHIRLPOOL 190 Liter 2 Star Frost Free Single Door Refrigerator (205IMPCROY2SBELITA)
Item details
| Brand Name | Whirlpool |
|---|---|
| Model Number | 205IMPCROY2SBELITA - |
| Importer Contact Information | WHIRLPOOL INDIA PVT LTD |
|---|---|
| Included Components | Included Components |
| Item Height | 167.5 Centimeters |
| Manufacturer | WHIRLPOOL, Importer Name & Address: Whirlpool of India Ltd. Plot No. 40 Sector 44 Gurgaon-122002 Haryana India |
| Manufacturer Contact Information | Importer Name & Address: Whirlpool of India Ltd. Plot No. 40 Sector 44 Gurgaon-122002 Haryana India |
| Packer Contact Information | Importer Name & Address: Whirlpool of India Ltd. Plot No. 40 Sector 44 Gurgaon-122002 Haryana India |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Warranty on Refrigerator and 10 Years Compressor Warranty* |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
Style
| Colour | WINE BELITA |
|---|
Materials & Care
| Refrigerant | R-34A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glass |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71.6D x 61.5W x 167.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 184 litres |
| Freezer Capacity | 190 Litres |
| Item Weight | 32 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 300 Kilowatt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 184 Liters |
Features & Specs
| Configuration | Single |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Direct cool |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Standard single door |
| Cooling Method | Compressor |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 4 |
| Door Orientation | Right-Hinged |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Electric | Yes |
$50.00
Original: $142.86
-65%WHIRLPOOL 190 Liter 2 Star Frost Free Single Door Refrigerator (205IMPCROY2SBELITA)—
$142.86
$50.00



Description
Item details
| Brand Name | Whirlpool |
|---|---|
| Model Number | 205IMPCROY2SBELITA - |
| Importer Contact Information | WHIRLPOOL INDIA PVT LTD |
|---|---|
| Included Components | Included Components |
| Item Height | 167.5 Centimeters |
| Manufacturer | WHIRLPOOL, Importer Name & Address: Whirlpool of India Ltd. Plot No. 40 Sector 44 Gurgaon-122002 Haryana India |
| Manufacturer Contact Information | Importer Name & Address: Whirlpool of India Ltd. Plot No. 40 Sector 44 Gurgaon-122002 Haryana India |
| Packer Contact Information | Importer Name & Address: Whirlpool of India Ltd. Plot No. 40 Sector 44 Gurgaon-122002 Haryana India |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Warranty on Refrigerator and 10 Years Compressor Warranty* |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
Style
| Colour | WINE BELITA |
|---|
Materials & Care
| Refrigerant | R-34A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glass |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71.6D x 61.5W x 167.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 184 litres |
| Freezer Capacity | 190 Litres |
| Item Weight | 32 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 300 Kilowatt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 184 Liters |
Features & Specs
| Configuration | Single |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Direct cool |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Standard single door |
| Cooling Method | Compressor |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 4 |
| Door Orientation | Right-Hinged |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Electric | Yes |
























