HomeStore
Samsung 809 L, Convertible, Digital Inverter, Frost Free, French Door Refrigerator (RF71DB9950QDTL, Clean Charcoal + Stainless Steel)
Samsung 809 L, Convertible, Digital Inverter, Frost Free, French Door Refrigerator (RF71DB9950QDTL, Clean Charcoal + Stainless Steel)
Product information
Features & Specs
| Configuration | French Door |
|---|---|
| Additional Features | App Control, Automatic Defrost, Energy Efficient, Large Capacity, Wi-Fi Enabled |
| Number of Doors | 4 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Water Dispenser Dispensed Type | Cold |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Number Of Shelves | 4 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Power Plug Type | Type D |
| Door Orientation | Reversible |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 8 |
| Number of Sections | 4 |
| Door Shelf Count | 12 |
Style
| Colour | Grey |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 86.9D x 91.2W x 185.3H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 809 litres |
| Freezer Capacity | 327 Litres |
| Item Weight | 168 Kilograms |
| Refrigerator Net Capacity | 809 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | No Rating |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RF71DB9950QDTL |
| Model Number | RF71DB9950QDTL |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 French Door Refrigerator Unit, 1 User Manual |
| Item Height | 185.3 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung Electronics Co. Ltd., 107 HanamSandan 6 BEON-RO, Gwansan Gu,Gwangju, Korea 62218, Samsung India Electronics Limited |
| Manufacturer Contact Information | Samsung Electronics Co. Ltd., 107 HanamSandan 6 BEON-RO, Gwansan Gu,Gwangju, Korea 62218 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
$1,233.86
Original: $3,525.32
-65%Samsung 809 L, Convertible, Digital Inverter, Frost Free, French Door Refrigerator (RF71DB9950QDTL, Clean Charcoal + Stainless Steel)—
$3,525.32
$1,233.86







Description
Product information
Features & Specs
| Configuration | French Door |
|---|---|
| Additional Features | App Control, Automatic Defrost, Energy Efficient, Large Capacity, Wi-Fi Enabled |
| Number of Doors | 4 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Water Dispenser Dispensed Type | Cold |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Number Of Shelves | 4 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Power Plug Type | Type D |
| Door Orientation | Reversible |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 8 |
| Number of Sections | 4 |
| Door Shelf Count | 12 |
Style
| Colour | Grey |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 86.9D x 91.2W x 185.3H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 809 litres |
| Freezer Capacity | 327 Litres |
| Item Weight | 168 Kilograms |
| Refrigerator Net Capacity | 809 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | No Rating |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RF71DB9950QDTL |
| Model Number | RF71DB9950QDTL |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 French Door Refrigerator Unit, 1 User Manual |
| Item Height | 185.3 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung Electronics Co. Ltd., 107 HanamSandan 6 BEON-RO, Gwansan Gu,Gwangju, Korea 62218, Samsung India Electronics Limited |
| Manufacturer Contact Information | Samsung Electronics Co. Ltd., 107 HanamSandan 6 BEON-RO, Gwansan Gu,Gwangju, Korea 62218 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
























