Samsung 80 cm (32 inches) HD Ready Smart LED TV UA32T4310AKXXL (Glossy Black)
Product information
Display
| Display Technology | LED |
|---|---|
| Resolution | 720p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | Standard |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Screen Finish Type | Glossy |
| HDR Format Supported | LED |
| Picture Quality Enhancement Technology | Wide Colour Enhancer |
| Display Backlight Technology | LED |
Measurements
| Screen Size Unit of Measure | 32 Inches |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.5D x 73.2W x 46.9H Centimeters |
| Item Weight Unit of Measure | 3200 Grams |
| Display Size Class | 32 Inches |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
|---|---|
| Internet Applications | [YES] |
| Audio Input | Auxiliary |
| Signal Format | HDMI |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Wireless Technology Type | Wi-Fi |
| Connector Type | HDMI |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
Features
| Product Features | Voice Assistants, SmartThings App, Personal Computer, Home Cloud, Live Cast, Screen Share, Music System, Screen Mirror, Built-In Speaker, Browser |
|---|---|
| Parental Control Technology | SmartThings App |
Installation
| Mounting Type | Wall Mount |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 600 x 400 mm |
Additional details
| Colour | Glossy Black |
|---|---|
| Warranty Type | Comprehensive |
| Compatible Devices | Â gaming console |
| Tuner Type | DVB-T2 |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Box Contents | 1 LED TV, 1 Table Top Stand, 1 Remote Control, 2 AAA Batteries |
| Model Name | Samsung UA32T4310AKXXL |
| Antenna Location | Enttertainment |
| Model Year | 2020 |
| Model Number | UA32T4310AKXXL |
| Model Series | UA32T4310AKXXL |
| Remote Required Battery Size | AAA |
| Manufacturer | 180040 7267864, Samsung India Electronics Limited |
| Item Type Name | TV |
| Item Height | 49.3 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | 180040 7267864 |
| Packer Contact Information | 180040 7267869 |
| Warranty Description | Warranty Information: 2 year comprehensive warranty on product (1 year standard warranty and 1 years extended warranty provided by the brand from the date of purchase) |
Audio
| Audio Output Mode | Surround |
|---|---|
| Speaker Description | 20 Watts Output, Dolby Digital Plus, Surround |
| Number of Audio Channels | Dolby Digital Plus | Adaptive Sound |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Digital Plus |
Power
| Voltage | 220 Volts |
|---|---|
| Wattage | 20 Watts |
| Power Consumption | 60 Watts |
| Line Voltage | 220 VAC 50 Hz |
System
| Operating Systems | Tizen |
|---|---|
| Controller Type | Voice Control |
| Control Method | App, Voice |
$54.55
Original: $155.85
-65%Samsung 80 cm (32 inches) HD Ready Smart LED TV UA32T4310AKXXL (Glossy Black)—
$155.85
$54.55





Description
Product information
Display
| Display Technology | LED |
|---|---|
| Resolution | 720p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | Standard |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Screen Finish Type | Glossy |
| HDR Format Supported | LED |
| Picture Quality Enhancement Technology | Wide Colour Enhancer |
| Display Backlight Technology | LED |
Measurements
| Screen Size Unit of Measure | 32 Inches |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.5D x 73.2W x 46.9H Centimeters |
| Item Weight Unit of Measure | 3200 Grams |
| Display Size Class | 32 Inches |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
|---|---|
| Internet Applications | [YES] |
| Audio Input | Auxiliary |
| Signal Format | HDMI |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Wireless Technology Type | Wi-Fi |
| Connector Type | HDMI |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
Features
| Product Features | Voice Assistants, SmartThings App, Personal Computer, Home Cloud, Live Cast, Screen Share, Music System, Screen Mirror, Built-In Speaker, Browser |
|---|---|
| Parental Control Technology | SmartThings App |
Installation
| Mounting Type | Wall Mount |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 600 x 400 mm |
Additional details
| Colour | Glossy Black |
|---|---|
| Warranty Type | Comprehensive |
| Compatible Devices | Â gaming console |
| Tuner Type | DVB-T2 |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Box Contents | 1 LED TV, 1 Table Top Stand, 1 Remote Control, 2 AAA Batteries |
| Model Name | Samsung UA32T4310AKXXL |
| Antenna Location | Enttertainment |
| Model Year | 2020 |
| Model Number | UA32T4310AKXXL |
| Model Series | UA32T4310AKXXL |
| Remote Required Battery Size | AAA |
| Manufacturer | 180040 7267864, Samsung India Electronics Limited |
| Item Type Name | TV |
| Item Height | 49.3 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | 180040 7267864 |
| Packer Contact Information | 180040 7267869 |
| Warranty Description | Warranty Information: 2 year comprehensive warranty on product (1 year standard warranty and 1 years extended warranty provided by the brand from the date of purchase) |
Audio
| Audio Output Mode | Surround |
|---|---|
| Speaker Description | 20 Watts Output, Dolby Digital Plus, Surround |
| Number of Audio Channels | Dolby Digital Plus | Adaptive Sound |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Digital Plus |
Power
| Voltage | 220 Volts |
|---|---|
| Wattage | 20 Watts |
| Power Consumption | 60 Watts |
| Line Voltage | 220 VAC 50 Hz |
System
| Operating Systems | Tizen |
|---|---|
| Controller Type | Voice Control |
| Control Method | App, Voice |
























