HomeStore
Samsung 653 L, 3 Star, Frost Free, Double Door, Convertible 5-in-1 Digital Inverter, Side By Side AI Enabled Smart Refrigerator with WiFi (RS76CG8103B1HL, Black Matte/Black DOI)
Samsung 653 L, 3 Star, Frost Free, Double Door, Convertible 5-in-1 Digital Inverter, Side By Side AI Enabled Smart Refrigerator with WiFi (RS76CG8103B1HL, Black Matte/Black DOI)
Product information
Features & Specs
| Configuration | Full-Sized Side-by-Side |
|---|---|
| Additional Features | Energy Efficient,Inverter Compressor,Frost Free,Automatic Defrost,Low Noise,Adjustable Shelves,Large Capacity |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Convertible, Side By Side Refrigerators |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | No |
| Number Of Shelves | 4 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Power Plug Type | Type D |
| Door Orientation | Reversible |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Customisable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 2 |
Style
| Colour | Black Matte |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71.6D x 91.2W x 178H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 653 litres |
| Freezer Capacity | 244 Litres |
| Item Weight | 100000 Grams |
| Annual Energy Consumption | 547 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 653 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Matte |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RS76CG8103B1HL |
| Model Number | RS76CG8103B1HL |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 178 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
$284.74
Original: $813.53
-65%Samsung 653 L, 3 Star, Frost Free, Double Door, Convertible 5-in-1 Digital Inverter, Side By Side AI Enabled Smart Refrigerator with WiFi (RS76CG8103B1HL, Black Matte/Black DOI)—
$813.53
$284.74






Description
Product information
Features & Specs
| Configuration | Full-Sized Side-by-Side |
|---|---|
| Additional Features | Energy Efficient,Inverter Compressor,Frost Free,Automatic Defrost,Low Noise,Adjustable Shelves,Large Capacity |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Convertible, Side By Side Refrigerators |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | No |
| Number Of Shelves | 4 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Power Plug Type | Type D |
| Door Orientation | Reversible |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Customisable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 2 |
Style
| Colour | Black Matte |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71.6D x 91.2W x 178H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 653 litres |
| Freezer Capacity | 244 Litres |
| Item Weight | 100000 Grams |
| Annual Energy Consumption | 547 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 653 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Matte |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RS76CG8103B1HL |
| Model Number | RS76CG8103B1HL |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 178 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
























