HomeStore
Samsung 550 L, Convertible, Digital Inverter, Frost Free French Door Refrigerator (RF57A5032B1/TL, Silver, Black Matt (Doi))
Samsung 550 L, Convertible, Digital Inverter, Frost Free French Door Refrigerator (RF57A5032B1/TL, Silver, Black Matt (Doi))
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 76.5D x 81.7W x 177.6H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 550 litres |
| Freezer Capacity | 186 Litres |
| Item Weight | 97500 Grams |
| Annual Energy Consumption | 240 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 550 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | NO STAR RATING |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Chrome |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RF57A5032S9/TL |
| Model Number | RF57A5032S9/TL |
| Customer Reviews |
4.2 4.2 out of 5 stars (635)
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B093Q1SLL4 |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator, 1 User Manual, 1 Warranty Card |
| Country of Publication | Thailand |
| Item Height | 177.6 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Thai Samsung Electronics Co. Ltd., 313 Moo 1 Sukhaphiban 8 Rd Sriracha Industry Park T.Bung A.Sriracha Chonburi Thailand 20230 |
| Manufacturer Contact Information | Thai Samsung Electronics Co. Ltd., 313 Moo 1 Sukhaphiban 8 Rd Sriracha Industry Park T.Bung A.Sriracha Chonburi Thailand 20230 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
$262.92
Original: $751.19
-65%Samsung 550 L, Convertible, Digital Inverter, Frost Free French Door Refrigerator (RF57A5032B1/TL, Silver, Black Matt (Doi))—
$751.19
$262.92






Description
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 76.5D x 81.7W x 177.6H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 550 litres |
| Freezer Capacity | 186 Litres |
| Item Weight | 97500 Grams |
| Annual Energy Consumption | 240 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 550 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | NO STAR RATING |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Chrome |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RF57A5032S9/TL |
| Model Number | RF57A5032S9/TL |
| Customer Reviews |
4.2 4.2 out of 5 stars (635)
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B093Q1SLL4 |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator, 1 User Manual, 1 Warranty Card |
| Country of Publication | Thailand |
| Item Height | 177.6 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Thai Samsung Electronics Co. Ltd., 313 Moo 1 Sukhaphiban 8 Rd Sriracha Industry Park T.Bung A.Sriracha Chonburi Thailand 20230 |
| Manufacturer Contact Information | Thai Samsung Electronics Co. Ltd., 313 Moo 1 Sukhaphiban 8 Rd Sriracha Industry Park T.Bung A.Sriracha Chonburi Thailand 20230 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
























