HomeStore
Samsung 350 L, 3 Star, Convertible 5-in-1, Digital Inverter, Frost Free Double Door, WiFi Enabled Bespoke AI Refrigerator (RT38DG5A4DSLHL, Real Steel, Silver)
Samsung 350 L, 3 Star, Convertible 5-in-1, Digital Inverter, Frost Free Double Door, WiFi Enabled Bespoke AI Refrigerator (RT38DG5A4DSLHL, Real Steel, Silver)
Product information
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Automatic Defrost, Energy Efficient, Frost Free, Wi-Fi Enabled |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Power Plug Type | Type D |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 3 |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 6 |
Style
| Colour | Silver |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 73.2D x 63W x 178.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 350 litres |
| Freezer Capacity | 75 Litres |
| Item Weight | 62 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 243 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 350 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RT38DG5A4DSLHL |
| Model Number | RT38DG5A4DSLHL |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Frost Free Refrigerator Unit, 1 User Manual |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 178.5 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
$156.33
Original: $446.67
-65%Samsung 350 L, 3 Star, Convertible 5-in-1, Digital Inverter, Frost Free Double Door, WiFi Enabled Bespoke AI Refrigerator (RT38DG5A4DSLHL, Real Steel, Silver)—
$446.67
$156.33









Description
Product information
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Automatic Defrost, Energy Efficient, Frost Free, Wi-Fi Enabled |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Power Plug Type | Type D |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 3 |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 6 |
Style
| Colour | Silver |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 73.2D x 63W x 178.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 350 litres |
| Freezer Capacity | 75 Litres |
| Item Weight | 62 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 243 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 350 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RT38DG5A4DSLHL |
| Model Number | RT38DG5A4DSLHL |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Frost Free Refrigerator Unit, 1 User Manual |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 178.5 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
























