HomeStore
Samsung 256L 2 Star Inverter Frost-Free Convertible 3 In 1 Double Door Refrigerator Appliance (RT30C3732BX/HL,Luxe Brown)
Samsung 256L 2 Star Inverter Frost-Free Convertible 3 In 1 Double Door Refrigerator Appliance (RT30C3732BX/HL,Luxe Brown)
Product information
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Inverter Compressor |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 220 Volts (AC) |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | French Door with Freezer Top |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Style
| Colour | Luxe Black |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 63.7D x 55.5W x 163.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 256 litres |
| Freezer Capacity | 53 Litres |
| Item Weight | 50 Kilograms |
| Refrigerator Net Capacity | 256 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RT30C3732BX/HL |
| Model Number | RT30C3732BX/HL |
| Item Type Name | REFRIGERATOR |
| Included Components | 1 Refrigerator Unit, 1 User Manual, Warranty Card |
| Item Height | 163.5 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001, Samsung india Pvt Ltd |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
$116.00
Original: $331.44
-65%Samsung 256L 2 Star Inverter Frost-Free Convertible 3 In 1 Double Door Refrigerator Appliance (RT30C3732BX/HL,Luxe Brown)—
$331.44
$116.00










Description
Product information
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Inverter Compressor |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 220 Volts (AC) |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | French Door with Freezer Top |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Style
| Colour | Luxe Black |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 63.7D x 55.5W x 163.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 256 litres |
| Freezer Capacity | 53 Litres |
| Item Weight | 50 Kilograms |
| Refrigerator Net Capacity | 256 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RT30C3732BX/HL |
| Model Number | RT30C3732BX/HL |
| Item Type Name | REFRIGERATOR |
| Included Components | 1 Refrigerator Unit, 1 User Manual, Warranty Card |
| Item Height | 163.5 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001, Samsung india Pvt Ltd |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
























