HomeStore
Samsung 236L 3 Star Convertible 3 In 1 Digital Inverter Frost-Free Double Door Refrigerator Appliance (RT28C3733SL/HL,Ez Clean Steel)
Samsung 236L 3 Star Convertible 3 In 1 Digital Inverter Frost-Free Double Door Refrigerator Appliance (RT28C3733SL/HL,Ez Clean Steel)
Product information
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Automatic Defrost |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Double Door, Freezer Top |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Style
| Colour | Ez Clean Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 63.7D x 55.5W x 154.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 236 litres |
| Freezer Capacity | 53 Litres |
| Item Weight | 49.36 Kilograms |
| Refrigerator Net Capacity | 236 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glass,Steel |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RT28C3733SL/HL |
| Model Number | RT28C3733SL/HL |
| Item Type Name | REFRIGERATOR |
| Included Components | 1, 1 Refrigerator Unit, 1 User Manual, Warranty Card, Piece |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 154.5 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
$113.46
Original: $324.17
-65%Samsung 236L 3 Star Convertible 3 In 1 Digital Inverter Frost-Free Double Door Refrigerator Appliance (RT28C3733SL/HL,Ez Clean Steel)—
$324.17
$113.46








Description
Product information
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Automatic Defrost |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Double Door, Freezer Top |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Style
| Colour | Ez Clean Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 63.7D x 55.5W x 154.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 236 litres |
| Freezer Capacity | 53 Litres |
| Item Weight | 49.36 Kilograms |
| Refrigerator Net Capacity | 236 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glass,Steel |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RT28C3733SL/HL |
| Model Number | RT28C3733SL/HL |
| Item Type Name | REFRIGERATOR |
| Included Components | 1, 1 Refrigerator Unit, 1 User Manual, Warranty Card, Piece |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 154.5 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
























