HomeStore
Samsung 189L 5 Star Inverter Direct-Cool Single Door Refrigerator Appliance (RR21C2H25DX/HL,Luxe Brown) Base Stand Drawer
Samsung 189L 5 Star Inverter Direct-Cool Single Door Refrigerator Appliance (RR21C2H25DX/HL,Luxe Brown) Base Stand Drawer
Product information
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Inverter Compressor |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Manual |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | single door |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Electric | Yes |
| Door Shelf Count | 2 |
Style
| Colour | Luxe Brown |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71.6D x 57.8W x 132.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 189 litres |
| Freezer Capacity | 18 Litres |
| Item Weight | 41400 Grams |
| Refrigerator Net Capacity | 189 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Matte |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RR21C2H25DX/HL |
| Model Number | RR21C2H25DX/HL |
| Item Type Name | REFRIGERATOR |
|---|---|
| Included Components | 1 Refrigerator Unit, 1 User Manual, Warranty Card |
| Item Height | 132.5 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001, Samsung india Pvt Ltd |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
What is in the box?
- 1 Refrigerator Unit, 1 User Manual, Warranty Card
$179.74
Samsung 189L 5 Star Inverter Direct-Cool Single Door Refrigerator Appliance (RR21C2H25DX/HL,Luxe Brown) Base Stand Drawer—
$179.74












Description
Product information
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Inverter Compressor |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Manual |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | single door |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Electric | Yes |
| Door Shelf Count | 2 |
Style
| Colour | Luxe Brown |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71.6D x 57.8W x 132.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 189 litres |
| Freezer Capacity | 18 Litres |
| Item Weight | 41400 Grams |
| Refrigerator Net Capacity | 189 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Matte |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RR21C2H25DX/HL |
| Model Number | RR21C2H25DX/HL |
| Item Type Name | REFRIGERATOR |
|---|---|
| Included Components | 1 Refrigerator Unit, 1 User Manual, Warranty Card |
| Item Height | 132.5 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001, Samsung india Pvt Ltd |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
What is in the box?
- 1 Refrigerator Unit, 1 User Manual, Warranty Card
























