HomeStore
Samsung 183 L, 3 Star, Digital Inverter, Direct-Cool Single Door Refrigerator (RR20D2723RZ/NL, Midnight Blossom Red)
Samsung 183 L, 3 Star, Digital Inverter, Direct-Cool Single Door Refrigerator (RR20D2723RZ/NL, Midnight Blossom Red)
Product information
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Door Lock, Energy Efficient, Inverter Compressor, Low Noise |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Manual |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Stand Alone |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Power Plug Type | Type D |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 3 |
| Door Shelf Count | 2 |
Style
| Colour | Midnight Blossom Red |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 66.5D x 53.6W x 122H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 183 litres |
| Freezer Capacity | 18 Litres |
| Item Weight | 34 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 168 Kilowatt Hours Per Year |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RR20D2723RZ/NL |
| Model Number | RR20D2723RZ/NL |
| ASIN | B0CRR7WLMC |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator, 1 User Manual, 1 Warranty Card |
| Item Height | 122 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi - 110001 Email : [email protected] Tel (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG) |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi - 110001 Email : [email protected] Tel (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG) |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
$57.82
Original: $165.20
-65%Samsung 183 L, 3 Star, Digital Inverter, Direct-Cool Single Door Refrigerator (RR20D2723RZ/NL, Midnight Blossom Red)—
$165.20
$57.82






Description
Product information
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Door Lock, Energy Efficient, Inverter Compressor, Low Noise |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Manual |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Stand Alone |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Power Plug Type | Type D |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 3 |
| Door Shelf Count | 2 |
Style
| Colour | Midnight Blossom Red |
|---|---|
| Pattern | Solid |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 66.5D x 53.6W x 122H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 183 litres |
| Freezer Capacity | 18 Litres |
| Item Weight | 34 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 168 Kilowatt Hours Per Year |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Name | RR20D2723RZ/NL |
| Model Number | RR20D2723RZ/NL |
| ASIN | B0CRR7WLMC |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator, 1 User Manual, 1 Warranty Card |
| Item Height | 122 Centimeters |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi - 110001 Email : [email protected] Tel (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG) |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi - 110001 Email : [email protected] Tel (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG) |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 20 years warranty on digital inverter compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG), WhatsApp: 1800-57-267864 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
























